Vývoj zubů u dětí je skutečně tématem celé rodiny. Prořezávání zoubků i jeho vypadnutí je velkou událostí a v obou případech se nevyhnete slzičkám. U prořezávání zoubků si dítě navíc nevybírá, zda je den nebo noc a zvládne plakat i pár hodin v kuse, což je zásahem do celé rodiny. Partner se nevyspí do práce a hádka je tu. Pojďme se podívat na tuto životní kapitolu s nadhledem.

 

Možná jen málo z vás tuší, že vývoj zubů je započat už v těhotenství. Začínají se tvořit zubní lišty, které následně ovlivňují tvar zubních oblouků. Z nich se klubají zárodky zubů (má je i čerstvě narozené miminko), podobné korunkám. Následně se zakládá dočasný mléčný chrup, který je později nahrazen trvalým chrupem. Trvalý chrup se hlásí o slovo v momentě, kdy rostoucí kořen nového zubu vytlačuje ten současný.

 

A kdy očekávat ty bezesné noci, které znamenají ranní budíček?

Zuby se prořezávají kolem půl roku věku dítěte, tedy v 6. měsíci. Jako první na vás nejčastěji vykoukne dolní řezák, u některých miminek už ve 4. měsíci. Postupně další řezáky, špičák a stoličky. Pořadí se mění, není to pevně dané, u každého dítěte je to individuální. Přibližně se udává, že by dítě mělo mít na ukončeném prvním roku 8 zubů (všechny horní a spodní řezáky). I to je pro vás podnětem najít mu zubního lékaře. Ve dvou letech už je to 16 zubů a kompletní mléčný chrup, což je 20 zubů, má dítě cca ve 2,5 letech.

 

Aniž byste zoubek viděli, dítě pláče už asi týden až dva před. Do úst si strká předměty nebo trpí nechutenstvím. K růstu zoubků se dost často přidávají i další projevy – hodně často zvýšená teplota nebo lehký průjem. Není to nemoc, jen reakce na stres. Vysoká teplota je však podezřelá a setrvalý stav déle, než dva až tři dny také – je lepší navštívit pediatra.

 

Jak dítěti pomoci

Ke koupi je spoustu druhů speciálních gelů, které dásně znecitlivují na přírodní bázi a současně chladí. Výbornou pomůckou jsou i kousátka ve tvaru koleček, ale také jiná podobná chrastítka. Dají se zamrazit a dítěti tak ulevují od bolesti. K dispozici jsou rovněž jantarové korálky.

 

Viklání zubů

Děje se tak kolem pátého až šestého roku, kdy se mění dočasné zuby za stálé. Zub se začíná viklat až nakonec vypadne. Děti si se zubem hrají jazykem, strkají si do pusy prsty, ale to vše za účelem, aby byl zoubek už venku. Je to ten nejlepší způsob, když si poradí samo. Někdy však zub drží už jen „na nitce“ a dítě ho má stále v ústech. Můžete vzít čistý kapesník a zub vyviklat. V době 8 let se u dítěte v ústech nachází zuby dočasné i trvalé, jedná se o tzv. smíšenou dentici. Pak se výměna asi na zhruba rok zastaví a další výměna se odehrává mezi devátým až dvanáctým rokem, kdy se dotvoří poslední stoličky.