Všechny děti si rády hrají na indiány, zvláště poté, když můžou ve svém novém příbytku i přespat ve spacáku. Ač doma v obývací místnosti nebo dětském pokoji či venku na zahradě, ale mnohem netradičněji. Ušít teepee není tak jednoduché, jak by se mohlo zprvu zdát. Návodů je na internetu velké množství, ale my se dnes zaměříme na praktické rady. Tyče na výrobu teepee mohou představovat staré garnýže (nemusíte kvůli tomu shánět jiné opracované dřevo). Pokud však máte šikovného manžela, můžete tuto starost přenechat jemu a vy jen sednout k šicímu stroji a ušít potah. Méně stabilní podobu představuje teepee vyrobené z násad od košťat, ale jako provizorní bunkr, proč ne.

 

Nákup materiálu

Na výrobu teepee je ideální koupit bavlněné plátno a raději více, než méně, od 4,5-5 metrů a šíři tak 140 nebo 160 cm. Na přízdoby využijete ještě třeba metr další jiné látky. Pro účely stání venku je dobré zajistit odolnost teepee proti větru a bezpečnost dětí. Jsou lepší garnýže, než třeba bambusové tyčky, ale lze obojí, popř. větve ze stromů.

 

Praxe

Konstrukci teepee nahoře svažte pevným provázkem, můžete do garnýží nebo dřeva provrtat malé dírky a provázek jimi protáhnout. Tím zesílíte stabilitu celé základny. Z látky se stříhají geometrické tvary v podobě pěti jehlanů, ale bez jejich vrcholů. Než nastříhané plachty sešijete k sobě, připravte si pruhy látky o šířce nejméně 10 cm (za předpokladu, že nebudou silnější tyče). Do těchto pruhů je budete zasunovat. Mezi každé dva díly teepee vložte pásek pruhu, kam přijde umístit tyč a sešijte.

 

Ač se to nezdá, je nutné neustále měřit. V základně nechte prostor tak 100 cm a ve špičce cca 20 cm tak, aby vám stačila látka. Pokud se přece jen něco nepovede, jistí to připínáčky. Látka přestane klouzat, i když bude kratší.

 

Vchod do teepee je už snadný. Jednu plachtu jehlanu střihněte asi do tři čtvrtě délky látky, začistěte a přežehlete. Ideální steh je overlock, ale starší stroje ho nemají, takže klasické entlování a ohýbání látky vás potom nemine.