Při volbě, do jaké mateřské školky dítě dát, se rozmýšlíme především na základě polohy bydliště. Pokud však bydlíte ve větším městě, kde je možností více, vybírejte pečlivě. Čekají na vás školky cizojazyčné, soukromé či lesní. Dnes se zaměříme na lesní školky a seznámíme vás s jejich hlavní myšlenkou spojenou s lesem a láskou k přírodě.

 

Les je kouzelným světem

Pro děti se stává les kouzelným světem, který jim nabízí množství přírodních pomůcek. Pokud se vám tedy myšlenka propojení dítěte s lesem a přírodou zamlouvá, určitě nad lesní školkou popřemýšlejte. Školky plně prosazují les jako hlavní prostor, kde děti tráví čas. Samozřejmě ne vždy a pořád, zimní období je situováno ve školce. Většinu svého času, pokud jim to počasí dovolí, děti tráví pod širým nebem. V lese si hrají, učí se, počítají, z přírodnin se stávají hudební nástroje, pomůcky a vyrábí z nich nejrůznější hračky a věci. Poznávají všemi smysli, vnímají, cítí, slyší a jsou součástí přírody.

 

Děti v civilizaci

Abyste neměli pocit, že jsou děti celý půl rok pouze v lese, v zimním období děti putují do vyhřáté školky, kde tráví chladnější dny, navíc celý rok cestují za kulturními akcemi, které jim civilizace dopřává. V podstatě jde o běžnou školku, která má však blíže k přírodě. Sami budete překvapeni, jak rychle si děti na les zvyknou a jak moc se jim tam bude líbit.

 

Převzatá myšlenka

Lesní školky se poprvé objevili v Dánsku v padesátých letech, a postupně se tato myšlenka dostala do celého světa. Dnes již lesní školky běžně fungují v Rakousku, USA, Velké Británii a u nás. Příroda je pro děti tou nejmoudřejší učitelkou a toto prostředí jim dává úžasné místo prospěšné kreativitě, rozvíjející motorické schopnosti a zároveň se dětí učí praktickým dovednostem v přírodě.