Každá žena toužící po těhotenství je ochotná přijmout, že se jí změní chutě, tvary se začnou zaoblovat a bude mnohem citlivější. I přesto se najdou ženy, které první příznaky těhotenství nikterak nepociťují, a přesto jsou těhotné. Možná jen nejsou dostatečně vnímavé ke svému tělu nebo se jim ještě nezačaly bouřit hormony. Stejně vás určité příznaky neminou, ať ty příjemné, tak ty méně příjemné. O prvních pohybech tu hovořit nebudeme, ač je to pocit k nezaplacení.

 

Pojďme se podívat na výčet, který vám možná i leccos napoví, že zpožděná menstruace nemusí být náhoda..i tak byste neměli ve svém okolí vyvolávat planý poplach a raději si udělat těhotenský test a v případě pozitivity kontaktovat svého gynekologa. Jistotu budete mít až s potvrzeným krevním odběrem a po několika týdnech i na ultrazvuku v podobě gestačního váčku. Kdo by to řekl, že ten malý puntíček je vaše budoucí dcera nebo synek?

 

Citlivá a nateklá prsa

Rostoucí hladina těhotenského hormonu způsobuje, že vás bolí prsa. Jenže některé ženy tento stav prožívají i pár dní před menstruací. Není to tedy jistota, která by potvrdila fakt, že jste těhotná.

 

Změna chutí a nevolnost

Opět jedna z nejistých známek těhotenství. Před menstruací také neodoláte čokoládě a teď na ní také máte chuť. Možná však dokážete kombinovat sladké, slané i hořké a vůbec vám to nevadí. Pověstná chuť na okurky „nakládačky“ se projevila i u vás, kdežto k masu máte najednou odpor. Což o to, dá se překonat, ale horší je motání hlavy, nevolnost a zvracení. Také se dost často objevuje. Můžete chodit i častěji močit.

 

S progesteronem roste únava

Není to však nikterak směrodatné a pro těhotenství specifické. Jiným důvodem může být zvýšený stres, vyčerpání, běžná viróza nebo depresivní ladění.

 

Nafouklé břicho

Žena může mít vzedmuté bříško a cítit se nafouknutá. I přesto, že je děloha v této fázi ještě malá, postupně se rozpíná a zvětšuje podbřišek. Mohou vám být těsnější kalhoty.

 

Slabé špinění

Nejvíce pravděpodobné je krvácení cca 11.až 12. den po početí, ale u žen s nepravidelnou menstruací se může objevit pár dní před, v době menstruace i po ní. Záleží, kdy u ní došlo k ovulaci a případnému otěhotnění. Krvácení je slabší intenzity, nazýváno spíše špiněním. V těhotenství také stoupá bazální teplota, ale s jistotou vám na vaší otázku odpoví až váš lékař.