Fakt, že budete mít doma leváka, nic nemění na šikovnosti dítěte. Možná máte tendenci dítěti zakazovat používat jeho dominantní ruku, ale ono to tak cítí. Když mu hračku začnete podávat do pravé ruky nebo mu tak dávat lžíci, stejně si vše udělá po svém. Akorát je zmatené, naštvané a nechápe vás. V horším případě rodiče nebo prarodiče leváka přes ruku plácají nebo ho štípnou. Ve výsledku tak můžete v dítěti vypěstovat neurotika s nižším sebevědomím. Jak by se to líbilo vám, kdyby vám někdo zatrhl používat šikovnější ruku? Také ne a levák považuje levou ruku za svou obratnější a vnímá to už i jako dítě. Je to pudová záležitost!

 

Přeučováním dítě nabývá dojem nezdarů

Tak samozřejmě je to tak, protože je pro dítě druhá nedominantní ruka méně přirozená k používání pro různé činnosti. Ať už je to malování, najedení se nebo přitáhnutí hračky, vše by mělo probíhat přirozeně a automaticky. Pokud dítě začnete fyzicky trestat, za to, že mu něco spadlo, vlastně za to ani nemůže, druhá ruka ho tolik neposlouchá. Navíc tomu ani nerozumí, že něco dělá špatně a má zkreslené představy o tom, co po něm chcete. Zastavit pudovou záležitost tak rozhodně není na místě. Dominantní ruka dělá určité pohyby automaticky, vaše dítě se může při používání druhé ruky začít zasekávat. Buď nad tím začne moc přemýšlet nebo se bojí, že přijde trest. Pokud bychom tedy měli odpovědět, zda přeučování leváka je něčemu prospěšné, tak rozhodně není. Naopak škodí!

 

Mylné představy praváků o levácích

Ať už to jsou rodiče dítěte, kteří jsou nabádány svými rodiči, že dítě bude mít problém ve škole se psaním nebo s používáním předmětů v domácnosti, nenechte se vyvést z rovnováhy. Sice váš chlapeček nebo holčička bude psát ve škole propiskou, aby si text nemazal(a) rukou nebo zrcadlové číslice, ale vše chce trpělivost a čas. Nebojte se, protože bude v budoucnu daleko šikovnější, když ho necháte levou ruku používat. Naučí se držet příbor, stříhat papír i loupat brambory – život ho naučí. Navíc dnes existuje spoustu předmětů určených pouze pro leváky. A že nebude nosit hodinky na pravé ruce? To je přece úplně jedno.