Skládací knihy tvrdých desek složené z několika obrázků jsou stále vděčnou dětskou hračkou. Veselé leporelo dnes seženete v mnoha barevných variacích, se zvířátky, postavičkami i jinými předměty.

 

Dítě se pomocí těchto knížek učí poznávat svět

Jednotlivé ilustrace mohou být doprovázeny psaným textem, který maminka dítě čte a ukazuje na obrázky, nově i se zvukem. Stejně dobře si vyhraje s dítětem i tatínek. Zvukové vjemy si dítě zapamatuje a nemusí ani umět číst. Vidí a slyší, co mu rodič ukazuje, říká a opakováním dokola si trénuje i paměť. Ví, jak dělá kačenka a dokonce může reagovat ještě dříve, než otočíte stránku.

 

Posilují poznávací procesy

Některé z těchto knih mohou posilovat i smysl pro humor, když jsou vtipně nakreslené. V dalším případě děti nabádají, aby splnily určitý úkol, v knize tak můžete něco společně hledat, ale i procvičovat výslovnost anglických slovíček. Leporelo se tak může uplatnit také jako příjemná knížka školkového věku, i když vám připadá, že je na tuto knihu vaše dítě už velké. Nejvíce se však prosazuje v batolecím věku jako zábavná literatura, která dítě učí trénovat spoustu věcí (paměť, učení, myšlení, řeč a fantazii). Neobratnost obrátit stránku z papíru tu neřešíte, tvrdé desky dítě krásně překlopí i samo. Leporelo má pár tvrdých stran, vejde se vám i do kabelky na cestu, aniž by se potrhalo.

 

Měkoučká verze leporela do vany

Nemá vaše dítko rádo vodu? V tom případě ho musíte ve vaně zabavit tak, aby to pro něj bylo poutavé a zapomnělo na strach z vody. Omyvatelný materiál „kousacích knížek“ a lákavé obrázky si dítě zamiluje natolik, že nakonec to budete vy, kdo bude dítě přemlouvat z vany ven. I když je leporelo neskutečně zábavné a děti by si vyhrály i samy, nenechávejte je bez dozoru. Leporelo do vany se hodí i do dětského pokoje, jeho využití. Jeho povrch se snadno otře bez poškození, tím stoupá jeho popularita.