Odstranění třísky je pro děti hororovým scénářem. Neřeší ani tolik tu chvilkovou bolest, kdy si třísku zadřou, ale fakt, že jí budete dolovat pod kůží. Jehla a pinzeta jsou pro děti nástroji, které považují za nebezpečí. Existuje pár bezbolestných metod, které můžete zkusit v praxi. Poslouží vám i znecitlivující gel na růst zoubků a dítě nebude po pár minutách nic cítit.

 

Když je tříska vidět, jednoduše jí uchopte a opatrně vytáhněte. Krvácející ranku odezinfikujte a přikryjte náplastí. Dítěti bolístku pofoukejte a řekněte, že se nemá už čeho bát. Viditelnou třísku pod tenkou kůžičkou lze vytáhnout lehkým stiskem a promačkáváním. To už je však procedura, která se dítěti ani za mák nelíbí. Vydrží chvíli a potom začne cukat nebo utíká hned, jak si ho chcete vzít na klín. Vysvětlete mu, co budete dělat, že to nejprve zkusíte takhle, atd..

Jsou však i mnohem rafinovanější techniky

Stává se, že právě vymačkáváním se tříska rozlomí na menší kousky nebo jí svou marnou snahou uložíte do pokožky ještě hlouběji. Raději běžte dítěti umýt ruce čistou vodou a mýdlem, lehce vysušte a třísku si prohlédněte pod lupou. Když není tříska ani vidět, máte pocit, že jste v pasti. Říkáte si, že si jí vaší dítě možná jen vybájilo, ale ranka vstupu by měla být vidět na 100%. Dobrá je jedlá soda, vytvořte z ní hustou směs pomocí vody na čtvrt její čajové lžičky. Namažte na ránu, obmotejte gázou a přichyťte obinadlem. Druhý den sejměte obvaz a podívejte se, zda tříska vylézá na povrch. Proces můžete opakovat nebo je-li vidět, vytáhněte jí pinzetou. A co možná znáte a pamatujete si i sami z dětství – černou mast. Naneste jí na postižené místo, přelepte náplastí a do dvou-tří dnů by měla jít sama vytáhnout. Dalším tipem je přiložit kolečko cibule a opět přelepit nebo přiložit náplast s Betadinou.

 

Někdy pomůže i lepicí páska, když nemáte pinzetu. Vrstva lepidla by mohla ranku infikovat, ale také se o této metodě občas hovoří. Slibte dítěti za odměnu náplast s obrázky a čokoládku. Protestujícím dětem se můžete pokusit třísku vytáhnout ve spánku, naštěstí spí celkem hluboce.