Malé děti také potřebují ochranu očí stejně jako vy. UV záření zrak poškozuje, co si budeme povídat a spoustu očních nemocí může být způsobeno i tím. Vyvarujte se chyb a kupte vaší ratolesti kvalitní brýle. I když sedí v kočárku, slunce na něj svítí a je potřeba ho chránit. Dětské brýle by měly splňovat určitá kritéria podobně jako sluneční brýle pro dospělé. Sluneční brýle z tržnice jsou vyhozené peníze. Vsaďte na bezpečný UV filtr, materiál obroučků i barvu skel, ale také zohledněte fakt, zda vašemu dítěti sluší a zároveň se mu líbí.

 

UV filtr

Jeho síla se pohybuje od 1-4, z čehož 1 je určená pro nejslabší sluneční záření a 4 je pro nejintenzivnější, např. na horách či u moře. Ujasněte si, zda se letos podíváte k moři nebo na hory či nikoliv, u nás vám na parné léto dostačující celé rodině brýle s UV ochranou 3. Na slunečních brýlích raději nešetřete, protože děti v mladším školním věku jsou na škodlivé paprsky nejnáchylnější. Váháte nad UV filtrem z loňska? Zajděte do optiky a oni vám ho přeměří.

 

Výplň

U dětských brýlí převládají modely z plastu. Brýle jsou díky tomu dobře uchopitelné, ale zase snadno poškrabatelné. Stejně jsou tou vhodnější variantou oproti sklu, sklo je pro děti těžké a zbytečně předražené (pro jejich dětské řádění i méně bezpečné).

 

Zkreslení barev

Ač hit barevných skel, děti potřebují rozlišovat barvy i povrch terénu. Nejlepší jsou přírodní odstíny, přes které dítě vidí neutrálně. Design doženete barevnými obroučky. Žlutá, oranžová a zrcadlová skla se hodí na hory. Tlumí jas ostrého světla a odrazu, předměty se s nimi jeví tmavší, než ve skutečnosti, ale při ostrém svitu v nich vaše dítě uvidí lépe a zvládne prostorovou orientaci.

 

Sednou přesně na nosík?

Není to jen to jediné, co musíte ohlídat. Dětské brýle musí chránit také oční okolí ze stran, shora i zespodu. Velké brýle budou dítěti padat z obličeje a těsné ho tlačit na nose nebo za ušima. Někdy pomůže pružná gumička na nožičky brýlí, jindy je lepší vybrat úplně jiné brýle. Kovové obroučky jsou pro děti celkem těžké, soustřeďte se spíše na plast, ač méně trvanlivý, tak lehký.