Výběr správné obuvi pro vaše dítě je velice důležitý. Bačkůrky, které má dítě na noze převážnou část dne, byste měli vybírat pečlivě. Měly by splňovat kritéria pro zdravý vývoj dětské klenby, podporovat správnou variabilitu a navíc by se vám měly líbit a vašemu potomku přesně sedět. Dnes se zaměříme na to, jak správně vybrat dětskou obuv.

 

Oblíbené bačkůrky

My všichni si snad pamatujeme na dětské bačkůrky, které jsme nosili v mateřské školce a následně pak i na základní škole. Jejich klasický tvar s gumičkou a bílou podrážkou se stal fenoménem. Každé bačkůrky by měly být především pohodlné, jelikož v nich dítě tráví několik hodin denně, měly by držet nohy v teple a pohodlí. Důležitý je i hygienický a zdravotní účel, tedy podporovat správné formování dětské klenby.

 

Jak poznáte kvalitní dětskou obuv?

Existuje několik kritérií, které vám pomohou vybrat správnou obuv. Dětské boty by měly mít dostatečně prostornou kulatou špičku, aby byl zajištěn dostatek místa pro prsty. Palec by měl být stále v přirozené poloze, aby nebyl tlačen k ostatním prstům. Vršek bačkor by měl být vyroben nejlépe z přírodního materiálů, měkkého, prodyšného, který absorbuje vlhkost.

 

Materiál by se měl přizpůsobit tvaru nohy. Umělé materiály se nepřizpůsobují noze a vytváří klima, které svědčí plísním a bakteriím. Stélka by měla být vyrobena ze savého materiálu. Opatek by měl nohu dokonale fixovat, aby nedocházelo k bočním pohybům patní části nohy. V místě, kde se obuv ohýbá by měla být co nejpružnější, aby se obuv ohýbala tam, kde noha. Tuhá obuv jen narušuje pohodlí kůže a zdravý vývoj nohou.

 

Jak poznáte, jestli bačkůrky sedí?

Důležité je, aby si dítě bačkůrky zkusilo. Mělo by se v nich cítit přirozeně a pohodlně. Nemělo by o ně zakopávat, nesmí je tlačit, bota se musí ohýbat a nesmí se smýkat po zemi. Důležité je i bezpečné zapínání, nejlépe na přezku nebo suchý zip. Vybírejte obuv kvalitní a vždy ji zkontrolujte, zda dítěti sedí. Správnou obuví podpoříte zdravý vývoj chodidel vašich dětí a také jejich bezpečnost.