„Maminko, ty máš v bříšku miminko? Jak se ti do bříška dostalo? Jak se z něj dostane ven? A proč nemá v bříšku miminko i tatínek?“ Takové a i jiné otázky mohou zaznít z úst vašeho dítěte. A vy budete muset dětem podat nějakou odpověď. Co v takovém případě dělat, co dítěti říct?

 

Odpovídejte na otázky

Děti jsou zvídavé, často přicházejí se svými otázkami, teoriemi a domněnkami. A na vás jako na rodičích je, abyste na jejich otázky uspokojivě odpověděli. Odpovídejte jednoduše, malé děti si neumí spojit složité informace o těhotenství a porodu. Ptá-li se dítě, neodbývejte jej, naopak si s ním sedněte a vše proberte. Prostor pro otázky tvoří nevědomky i sami rodiče, když dítěti neverbálně dávají najevo, že jeho dotaz je kdykoliv vítán.

 

Vyjadřujte se jednoduše a srozumitelně

Často rodiče mohou děti zmást nejrůznějšími výrazy. Používejte proto popisy pro tělo co nejpřesnější. Dítě rostě v břiše může být pro dítě matoucí, vždyť do břicha jde i jídlo. Pojmenovávejte části těla, děloha, penis, spermie a podobně. Řeknete-li, že v mamince roste tátovo semínko, dítě si představuje, že v mamince začíná růst malý strom. Jednoduše řekněte, že tatínkova spermie doplavala z jeho těla až do dělohy. K vysvětlení jsou vhodné také dětské obrázkové encyklopedie, kde je vše srozumitelně nakresleno a taky vysvětleno.

 

Nezahltit informacemi

Ne všechny děti jeví o tato témata zájem. Dítě se vás může zeptat, kde se tady vzal. Vy automaticky začnete sáhodlouhý monolog a ono z něj nakonec vypadne, že se ptal, proč se ráno probudil ve své postýlce, když usínal s maminkou v obývacím pokoji. Abyste se takovým nedorozuměním vyhnuly, pak jednoduše pokládejte ujišťovací otázky. V nich si ověříte, jak to dítě skutečně myslí, co přesně chce vědět a teprve pak mu můžete dát uspokojivou odpověď.