Šestinedělí je období, kdy se vaše tělo dostává do fáze před porodem. Hojí se poranění, můžete ztrácet na hmotnosti, vyměšuje se z těla vše, co tam být nemá. Tělo se vrací ke svému původnímu vztahu. Během tohoto období nabíráte také nové síly a to nejen fyzické, ale taky psychické. K tomu navíc během šestinedělí navazuje s právě narozeným miminkem vztah, vytváříte si pouto. Jak se tohoto období nebát již před porodem, ale naopak se na něj těšit?

 

Nevěřte ostatním

Šestinedělí, podobně jako celé těhotenství, je velmi individuální. Někdo jej prožívá intenzivně, někdo jím projde velmi lehce. Rady a tipy ostatních si vyslechněte, ale neberte je jako bernou minci. Vám se totiž nic z těch „hrůz“, které vaše kamarádky popisují, stát nemusí. Není třeba se šestinedělím jakkoliv stresovat.

 

Zapojte tatínka

Nemusíte nutně vše zvládnout sama. Řekněte si o pomoc druhých. Pomoci bude chtít určitě hodně lidí. Zapojte také samotného tatínka, kdy mu třeba přenecháte večerní koupání, budete se střídat v uspávání, přebalování a podobně. I tatínkové si musí vytvářet citové vazby s dítětem a toho nedocílíte jinak, než právě těmito kroky. A vy získáte chvíli pro sebe.

 

Nenechávejte si pocity pro sebe

Po narození miminka v těle klesá hladina prolaktinu a estrogenu, takže vaše nálada může být jako na houpačce. Můžete být podrážděná, nevrlá, chvíli se smát, chvíli plakat. Takové stavy v sobě neduste, ale dejte jim průchod. Necítíte se na návštěvy rodiny? Prostě je jednoduše zakažte a udělejte si čas na sebe a své miminko.

 

Stoprocentní úklid

Úklid je důležitý, to ano, ale abyste musela denně běhat s mopem, vysavačem a prachovkou? Nemusíte mít perfektně naklizenou domácnost, všude až sterilní čistotu a pořádek. Co na tom, že na křesle jsou vyskládány dětské oblečky, v kuchyni máte nádobí od snídaně, váš partner nosí obědy z práce? Mateřství není o perfektně uklizeném domě či bytě, ale především o vás samotné a o vašem miminku.