Nadváha a obezita je pro děti stále běžnější. Nepravidelná strava, nevhodné potraviny a málo pohybu, to vše je příčinou dětské nadváhy. Nedovolte, aby vašemu dítěti nadváha otravovala dětství.

 

Rodiče volí práci

Jedním z důvodů, proč je v dnešní době více dětí, které trpí nadváhou, je to, že na ně rodiče nemají tolik času. Připravovat dítěti snídani, svačiny a večeři (jelikož oběd má většinou v jídelně) zabere poměrně dost času. Rodiče dětem raději připraví rohlík se sýrem, než aby mu připravovali nakrájenou zeleninu a domácí musli.

 

Čas jsou peníze a ty rodiče pro dobrý život potřebují. Dalším důvodem je i cena zdravých potravin, jelikož cena zeleniny a ovoce se vyšplhává do nesmyslných výšin. Příčinou může být také rozmanitost potravin, dříve u nás tolik sladkostí a nezdravých fast food jídel nebylo. Děti neměly žádnou šanci se k těmto produktům dostat. Neříkáme, že je to špatné, ale dnes je již na vás to, abyste dětem vštípili, co je zdravé, jelikož si všechny nezdravé výrobky mohou koupit.

 

Jídlo a pohyb

Dítě se v útlém věku učí stravovacím návykům, navíc roste, tedy mu jídlem tvoříte jeho budoucí stavbu těla. Tohle by si rodiče měli uvědomit. Dítě bude převážně jíst to, co mu připravíte. Zapomeňte na tučná jídla, smažené pokrmy, nezdravé sladkosti a přesolené výrobky. V restauraci jim objednávejte zdravější pokrmy, aby si na ně zvykly a neobjednávaly si jen smažené hranolky. A doma? Naučte své děti snídat, třeba domácí musli s ovocem, kaše s ořechy a medem či vícezrnné pečivo. Snídaně je základem a dodá dítěti energii na celé dopoledne. Stačí nezdravé pokrmy vyměnit za zdravější varianty. Děti si na takové stravování zvyknou a v budoucím životě budou mít dobrý základ. Nezapomínejte ani na pohyb, pokud vy neradi sportujete, neznamená to, že vaše děti také nebudou. Veďte je ke sportu, přece jen pohyb je nejdůležitějším spalovačem energie a zvláště pro vaše děti.