Nástup dítěte do školky bývá kritickým obdobím. Dítě chce být se svou maminkou a na odchod do školky nemá ani pomyšlení. Každé ráno se stává malým bojem kdo z koho, zdali vyhraje školka nebo plačící dítě. Dnes vám poradíme, jak zvládat školku bez pláče.

 

Kdy dát dítě do školky?

První rozhodnutí spočívá na vás a týká se toho, kdy dítě dáte do školky. Záleží jen na vás, jestli dáte dítě do školky ve 3 letech nebo ještě rok počkáte. Každé dítě je individualita a stejně tak bychom ho měli chápat. Pokud máte pocit, že není na školku zralé, počkejte. Aby bylo dítě schopné zvládnout nástup do mateřské školky, mělo by zvládat základní úkony, jakými je samostatné pití, nakrmení, převlékání a také samostatná návštěva záchodu. Někdy se stává, že i přestože dítě úkony zvládá, na vstup do školky nemusí být připraveno. Důležité jsou totiž i mnohé sociální a emocionální faktory, týkající se především odloučení dítěte od matky, vstup do nového prostředí a kolektivu.

 

Do školky bez pláče

Otázkou zůstává, jak zvládnout školku bez dětského pláče? Vaším hlavním posláním je dítěti vstup do školky co nejvíce usnadnit. V prvních dnech ve školce prochází dítě adaptací, aby si na nové prostředí a režim zvyklo. Ze začátku můžete s dítětem chodit do školky a hrát si s ním nebo můžete chvíli počkat na chodbě či v šatně, aby dítě vědělo, že jste mu stále nablízku.

 

Nedělejte to, že byste se dítěti schválně schovávali. Připravujte ho na vstup do školky postupně, vysvětlete mu, kam půjde, co tam bude dělat a že se pro něj vždy vrátíte. Připravujte ho na spaní ve školce a dejte mu sebou oblíbené pyžamo a hračku. Doporučujeme v prvních dnech s dítětem zůstávat ve školce, třeba jen na hodinku, aby necítilo tak silný pocit osamělosti. Předem trénujte i loučení, zvykejte ho na pobyt bez matky a socializujte ho s vrstevníky. Dítě si většinou zvykne na nový režim ve školce do šesti týdnů.