Netrapte se tím, že dítě bez vaší pomoci neusne. Nevnímejte tento fakt jako vlastní výchovné selhání. Každé dítě je jiné a některé potřebuje pocit jistoty a bezpečí právě způsobem uspávání. Rodič je mu na blízku a dítě v něm má důvěru. Nic víc, nic míň. Jen si dejte pozor, abyste se nestali jeho otrokem do pěti let, vše má své hranice.

 

V prvních letech života dítěte je uspávání běžné

 

A je to z toho důvodu, že se bojí noci jako takové. Je pro něj dost často děsivá a tma mu vyvolává svíravé pocity úzkosti a strachu. Zazpívejte dítěti před spaním písničku nebo přečtěte pohádku. Klidné, ale citlivé děti uvítají pocit bezpečí a děti aktivní se zase na spánek zklidní a rychleji usnou. Každé dítě tak bude raději usínat v přítomnosti rodiče, než samo.

 

Věřte tomu nebo ne, ale zvyk usínat s hračkou vám bude na obtíž v cestování nebo hlídání. Hračku zapomenete doma nebo dokonce ztratíte a problém je na světě. Dítě bez ní prostě neusne a na jakoukoliv jinou hračku reaguje negativně. Ví, že to není ona! Stejně tak dudlík na usínání, je pro něj předmětem, který zajišťuje noční klid. V závěru je jednodušší děti uspávání odnaučit tím, že u něj budete trávit postupně méně a méně času, až si zvykne třeba jen na pusu a popřání sladkých snů. Děti usínající s rodičem s ním takto usnou klidně i v cizím prostředí, probudí se u nich pocit jistoty stejně jako doma, zatímco s dudlíkem to tak fungovat nemusí.

 

Špatné zážitky přes den se mohou projevit ve spánku

 

Byli jste s dítětem na očkování nebo mu někdo na pískovišti bral hračky? Každá negativní prožitá skutečnost se může proměnit v noční můru. Dítě teprve na emocionální úrovni dozrává, takže si tyto pocity neumí racionálně zdůvodnit. Mohlo si myslet, že mu chce někdo ublížit, atd.

 

Navíc zpomalíte životní tempo. Tím, že budete u dítěte potichoučku sedět, než usne, vám bude příjemné na duši a také lépe usnete. Hlaďte ho po vláskách a buďte u něj, uvidíte, že i vy se naučíte relaxovat. Čeká vás ještě kupa žehlení? Když na chvíli usnete s dítětem, máte záruku, že dokážete zvládnout ještě nějakou večerní práci.