Otázka svačinek přichází především v době nástupu vašeho dítěte do školy. Co dítěti připravit? Jakou svačinu zvolit? Na to se dnes podíváme a přineseme vám několik tipů na každodenní zdravé svačinky.

 

Svačina je základ

Dítě tráví ve škole až třetinu svého času z celého dne a svačina se stává jeho nepostradatelnou součástí, která dodává dostatek energie na celé dopoledne. Připravujte vašim dětem zdravé svačiny, které si zamilují. Děti samy ještě nevědí, co je správné a často se stávají obětí klamné reklamy. Nejdůležitější je, aby dětská strava obsahovala dostatek vitaminů a minerálních látek, tudíž hlavně ovoce, zeleninu, luštěniny a libová masa, která mají dostatek bílkovin, železa, zinku a vitamínu B. Jejich jídelníček by neměl postrádat ryby, které dítěti dodají mastné kyseliny, jód, fluorid, dále mléčné výrobky a celozrnné pečivo, které jim zajistí dostatek vlákniny. Zcela vyhnout byste se měli tučným smaženým jídlům a potravinám s vysokým obsahem tuků.

 

Připravujte zdravé svačiny

Naučte své děti jíst svačiny již od útlého věku, tím je naučíte určitému režimu a postupovat v tomto režimu ve starším věku už nebude tak náročné. Děti budou vědět, že to k jejich dnu patří. Připravujte jim svačiny zdravé a jelikož děti dají především na estetickou stránku, musí se jim líbit. Vizuální pohled je pro ně rozhodující. Připravte jim zdravé varianty jindy nezdravých jídel. Například domácí sušenky z celozrnné mouky či pohankové bez lepku, oslazené medem a dochucené ořechy či kokosem.

 

Výborné jsou i domácí tyčinky z vloček a skořice či domácí krekry. Nakrájejte jim jejich oblíbené ovoce či zeleninu, připravte domácí tvaroh s ovocem a medem, to je velká a zdravá dobrota. K pití jim dopřejte bezinkovou šťávu či ředěný mošt. Nezdravé sušenky nahraďte zdravou variantou, bílé pečivo celozrnným, bonbony za ovoce a sycené nápoje za mošt. Kromě toho, že jim dopřejete dávku zdraví, naučíte je i správným stravovacím návykům, které se jim stávají základním stavebním kamenem pro jejich budoucí životní styl.