Salát Caesar je známý, proslulý a podle tradice i měkký, přesto křupavý. Existuje spoustu variant, jak si ho připravit, ale ne všechny vás oslní. Na ten pravý Caesar salát musíte mít kvalitní suroviny a vědět, co se tam dává. Ono i první věcí, kterou byste mohli pokazit je, že koupíte ledový salát místo římského – rozdíl je v chuti i vzhledu. Římský salát je sám o sobě šťavnatější a mírně nasládlý.

 

Nejvíce se však variace na salát Caesar liší v zálivkách. Kupovaná majonéza asi nebude tím pravým ořechovým, originálu se více přibližuje dijonská hořčice s vinným octem. Chuťový profil Caesar salátu je tedy velmi pestrý. Nikdy však nezapomeňte na parmezán a krutóny z bílého pečiva. Lze ho doplnit kuřecím masem, krevetami nebo slaninou, záleží také na vašich možnostech.

 

Postup:

Smíchejte v misce nadrobno nakrájený česnek a ančovičky, v další míse si vymíchejte dresink. Je složen ze žloutků s vinným octem, hořčicí, pepřem, cukrem i solí, kam se přilévá olej do konzistence „majonézové emulze“. Do této emulze vsypte ančovičky, česnek a dejte vychladit do lednice.

 

Mezitím si nakrájejte na malé kostičky housku nebo žemli a pečte ve vyhřáté troubě do sucha a křupava. Připravte si římský salát a natrhejte ho rukou na malé kousky. Kuřecí prsíčka nechte celá nebo pokud jsou větší, lehce je zmenšete. Jsou ochucená jen solí, pepřem a troškou kari (nemusí být). Vše je vetřené do struktur masa pomocí malého množství oleje. Maso i slaninku, co je vám milejší, orestujte na pánvi. Promíchejte s dresinkem a servírujte zdobené parmezánovými hoblinami.

 

Pojďme si něco říci k parmezánu

Parmezán je složen ze 30% vody a 70% výživných látek. Je snadno vstřebatelný a obsahuje velké množství fosforu a vápníku. Italové dávají parmezán do polévek i malým dětem. Údajně je po mateřském mléce druhou nejvýživnější potravinou. Takové dětské příkrmy si zřejmě u nás neumíme ani představit, že..jednak zvykem, tak ale i cenou. Za tento přírodní dar plný vitamínů (A,B1,B2,B6 a B12) včetně fosforu, vápníku, draslíku, hořčíku, zinku a sodíku bychom měli být ochotni vynaložit i určité finance. Odrazí se to na našem zdraví, hlavně u dětí. Pozitivně ovlivňuje jejich růst a po sportu je dodávkou energie také pro dospělé jedince.