Legíny zná snad každý, jde o spodní díl oděvu, který těsně obepíná nohy. V minulosti legíny tvořily dvě oddělené části, tedy pro každou nohu zvlášť. Dnes jsou velmi oblíbenou součástí jak módních outfittů, tak také sportovního oblečení. Dříve jsme se mohli setkávat s legínami z lesklých, pestrobarevných a vzorovaných materiálů. Jak je to dnes? Jaká je historie legín a kdy si je obléknout?

 

Historie

Legíny známe již od dob středověku, tehdy se nazývali nohavice. Dříve tuto část oděvu nosili zejména muži, urození i neurození. Dámy začaly legínám podobné spodní kalhoty nosit až okolo 19. století a to ještě pod krinolíny. Oficiální součástí dámské módy se legíny staly v 60. letech. Jistě si pamatujete legíny, které se „zahákly“ za patu, aby dobře držely. Ano, oficiální součást dámské módy byly takzvané kaliopky.

 

Správná velikost je důležitá

Výběr legín je možná jedním z nejrychlejších. Mnohé ženy legíny nezkouší, prostě nějaké vezmou a tím to pro ně končí. Přece se legíny přizpůsobí a co, že budou delší? To přeci nevadí. A takové přemýšlení je chyba, protože konečný výsledek pak nevypadá vůbec dobře. Dámské legíny se prodávají v několika délkách, klasicky dlouhé, ve ¾ délce či krátké. Koupíte-li menší velikost, je to také špatně. Legíny se natáhnou, to ano, ale začnou prosvítat. Koupíte-li větší velikost, dostatečně nepřiléhají, řasí se a nevypadá to vůbec dobře. Takže legíny je třeba vyzkoušet.

 

Variabilní kousek

Můžete je nosit, jak se vám to bude hodit. Štíhlejší ženy si je mohou obléknout samostatně, ukázat tak dlouhé nohy a vypracovaný zadeček. Zamaskovat nějaké nedostatky můžete tunikou či krátkou sukní. K legínám si nikdy neoblékejte delší sukni, která je delšího střihu, nevypadá to vůbec dobře. V poslední době jsou v módě legíny s potiskem a různými motivy. K zimním měsícům se hodí severské vzory a když jsou legíny zateplené, je to ještě lepší. Legíny jsou variabilním kouskem, který by neměl chybět v žádném šatníku.