Do jednoho roku věku se dítě považuje za kojence. Od jednoho do tří let se dítě dostává do další vývojové etapy, kde by se mělo naučit chodit na nočník a postupně odbourat i pleny. Jenže plno rodičů si neuvědomuje, že ve 12 měsících je na vysazování nočníku ještě brzo. U dítěte se frekvence močení a schopnost udržet moč začíná objevovat až v 15 měsících věku. Toto je ta ideální doba, kdy je vhodné dítě na nočník zkoušet posazovat.

 

Seznamka s nočníkem

Uvědomte si, že se dítě s nočníkem teprve seznamuje, učí se poznávat jeho tvar a také vlastnosti. V prvních dnech mu může připadat pouze jako hračka a vůbec netuší, k čemu slouží. Dítě si tak nočník bude vesele přitahovat k sobě, ale bere ho spíše jako hru. Někdy se čůrání do nočníku povede, jindy zase ne, je to spíše o náhodě. Každopádně byste měli dítě chválit za každou vykonanou potřebu právě do nočníku. Je to přece vaše šikovná holčička nebo hodný chlapeček! Dítě časem pochopí, co se po něm chce, ale chvíli to trvá. Dítě často z nočníku vstane a vyčůrá se jinde v bytě. Je potřeba mu to opakovaně vysvětlit, že se to nedělá. V době od 2,5 – 3 let přesedlejte z nočníku na WC.

 

S věkem úzce koresponduje i doba sezení na nočníku

V 15 měsících věku posazujte dítě na nočník jen krátkou dobu. S postupujícím věkem dítě samo pozná, kdy má pocit a nucení na močení, což se děje spíše až kolem 18.měsíce věku. Jelikož má dítě ještě malou schopnost moč udržet, noční pomočování je v tomto věku ještě normální. Mozková centra a jejich reaktivita na plný močový měchýř teprve dozrává. Dítě se vám může počůrat i na 21. měsíci, když ho zaujme hra natolik, že si nestihlo říci. Nicméně je tu jeden fakt, kterého je potřeba se držet. Od pěti let by se dítě počůrat nemělo, tyto příhody se již neměly stávat. Pokud s tím problém je, konzultujte lékaře. Ten navrhne další postup.