Také si říkáte, jak hodné miminko jste si z porodnice přinesla? Jenže ouvej, druhý týden doma se začíná vztekat, plakat a bůhví, co ještě. Dětský pláč tak není jednoduché utišit a je potřeba pátrat po jeho příčině. Děťátko může mít hlad x žízeň, je mu teplo x zima, nudí se x je unavené x má koliku? Důvodů a protichůdných signálů, že se něco děje, je nespočet. V mnoha případech je dětský pláč přirozeným projevem, že je potřeba uspokojit jeho potřebu, tzn. dát mu najíst, přebalit ho, ale i zabavit. Horší je, když pláč neustává a dítě něco bolí. Mohou to být prdíky, zoubky..

 

Vaším úkolem je zůstat v klidu

Je těžké zachovat chladnou hlavu, když dítě pláče a nejde utišit, ale zkuste přece jen najít způsob, jak ho pláče rychle zbavit. Zůstaňte klidní, neměňte tón hlasu a nehněvejte se. Neuškodí vám ani pár minut o samotě, ale dítě musí být bezpečně uložené v postýlce. Můžete také požádat o radu vaše rodiče, kteří mají více zkušeností. Pohlídat dítě vám pomůže i kamarádka. Zkuste zapojit všechny síly k tomu, abyste dokázali překonat dětský pláč a povznesli se nad nově vzniklou skutečností. Ona se vám stane brzo velmi známou a uvidíte, že s druhým dítětem už si budete jistá jako ryba ve vodě. Umět rozeznávat dětský pláč je složité, sledujte i grimasy, barvu v obličeji, atd.

 

Pláče krátce, intenzivně nebo jen pokňourává?

Při hladu dítě většinou pláče krátce, když chce zabavit tak spíše naříká a celkovou nespokojenost dává najevo mračením a tichým poplakáváním. Z drtivé většiny dítě pláče hlasitým a silným pláčem, když ho něco bolí. Pláč je samozřejmě přerušovaný, protože se dítě různě nadechuje, ale po odmlce intenzitu pláče ještě stupňuje. Může ho trápit plynatost nebo zoubky, ale pokud si nevíte rady, konzultací s někým zkušenějším rozhodně nic neztratíte. Dost často také pomůže změřit dítěti teplotu. Pokud je zvýšená, může to být k zoubkům, ale pro jistotu s ním zajděte k lékaři.