Lež a lhaní obecně patří do dnešní výbavy mnoha jedinců. Lžou v mnoha ohledech, v práci, ve vztazích, rodinám, svému okolí. Lži vás mohou uchránit od nepříjemných problémů, v práci od sebrání prémií a v rodině a okolí vás ochrání od neustálého vyzvídání, či dokonce promlouvání do duše. Cítíte, že váš partner se něčemu podobnému vyhýbá? Nejste si jistá, že to co říká, je pravda? Můžete se zaměřit na jeho chování, z něhož zjistíte mnohem víc, než z jeho planých řečí!

 

Šestý smysl se nemusí mýlit

Něco vám uvnitř vás napovídá, že partner až tak úplně pravdu neříká? Nepodceňujte svůj šestý smysl, obvykle se totiž nemýlí. A když partner lže, obvykle tají nějaké problémy. Například problémy v práci, deprese či se třeba snaží utajit nevěru.

 

Kromě toho, že budete pečlivě partnera poslouchat, zaměřte se také na jeho neverbální signály. Ty toho totiž dokážou odhalit mnohem víc. V jeho slovech se soustřeďte na spojitosti. Časem se partner ve svých lžích bude ztrácet a snadno se tak může „prokecnout“. Mezitím se soustřeďte na jeho chování a gesta.

 

Mezi klasické projevy lži se řadí:

Klopení oči – při běžném hovoru to partnerovi problém nedělá, když však lže, sleduje všechno okolo sebe, ale do očí se nepodívá a když, tak jen na chvilku a pak pohledem uhne.

 

Potřeba přehnaného vysvětlování – lidé, kteří lžou, se uchylují k detailům, velmi podrobně vám svou lež vykonstruují. Běžně by na otázku, kde jsi byl, partner řekl s klukama na pivu, ale když lže, rozebírá vše do podrobností, kdo vedle něj seděl, jaké tyčinky si dal, kolik piv vypil, co měli kluci na sobě a podobně.

 

Ošívá se – je nervózní, že jeho lež odhalíte, proto se ošívá, vrtí se na židli, rázuje po pokoji, mne si ruce, ušní lalůčky, hraje si s propiskou a podobně. Svou nervozitu se snaží vybít jiným způsobem.