Sprchování studenou vodou není nikomu cizí. Každý ten pocit známe a říkáme si „Br“, ale víte o tom, že překonat sám sebe vám může přinést i zdravotní výhody? Jakožto začátečník byste se měli sprchovat studenou vodou každý den. Nicméně je studená a studená, ve vašem případě to bude spíše vlažná voda. Tu začnete postupně ochlazovat. Určitě ne hned nebo s tím skončíte tak rychle, jako jste začali. Ledová voda vám způsobí šok. Ve výsledku budete akorát tak nachlazení a ležet v posteli s teplým čajem a medem.

 

Otužování posiluje imunitu

Pokud jde o vodu, je otužování vhodné ráno i večer. Otužovat se však dá také čerstvým studeným vzduchem. Když si ráno otevřete okno do místnosti a zacvičíte si, jste ideálně nastartováni zvládnout celodenní aktivitu. Také se projít v lehčím oblečení nebo celkově pobyt venku se dá považovat za jakýsi druh otužování. Imunitu posiluje rovněž saunování.

 

Bojíte se otužování? Poraďte se s vaším lékařem. Ne pro každého je otužování vhodné, kdo trpí na onemocnění srdce a poruchy krevního oběhu není otužování tím pravým ořechovým. Stejně tak děti a starší lidé, u těch se musí začít skutečně pozvolna. Otužování snáší děti dobře už ve věku 2-3 let. Zajistíte jim skvělou ochranu proti virům a bakteriím.

 

Jak začít

Omývání studenou vodou pár minut, poté polévání, následně sprchování. Je to podobné jako s letním koupáním. Kdo hned skočí šipku do vody, nedělá dobře. Tělo by se mělo ochlazovat postupně. Začněte s ranním otužováním a až poté přibírejte i večerní. Chcete návod, jak si zvyknout na studenou sprchu? Každých dvacet vteřin snižujte teplotu vody o pár stupňů až se postupně dopracujete k vlažné, nakonec až studené vodě. Sprchujte se tak dlouho, dokud je vám teplota vody příjemná, rozhodně nemusíte na první, druhé sprchování stát v úplně ledové vodě. To by vám spíše uškodilo!

 

Pár tipů na závěr:

Před omýváním a sprchováním ve studené vodě si dejte teplý nápoj nebo si zacvičte. Tělo se zevnitř prohřeje. Po sprše promasírujte pokožku ručníkem. Nestůjte však dlouho bez oblečení, honem do sucha. Vše chce trénink a trpělivost.