Opruzeniny spadají mezi druh vyrážky, která se projevuje dermatitidou. Nejčastěji se objevují u kojenců a batolat, protože nosí plenky. Mohou být však způsobeny i jiným, než mechanickým drážděním pokožky. Ke vzniku opruzenin napomáhá i špatná hygiena a výběr oblečení.

 

Opruzeniny spíše nesvědí, ale pálí a bolí

 

Plenková dermatitida je způsobená třením plenky o pokožku. Obsah moči nebo stolice jí ještě více dráždí. Opruzeniny se tedy logicky vyskytují v okolí genitálu a hýždí. Sytě červené drobné puchýřky mají tendenci mokvat. V místě poškození pokožka bolí a pálí.

 

Intertrigo se nachází v kožních záhybech – dráždí je pot, sliny, moč i stolice. K tomuto typu nesvědivých opruzenin jsou náchylné zejména děti s nedostatečnou hygienou a neprodyšným materiálem oblečení.

 

Od těchto forem je nutné odlišit ještě třetí typ vyrážky. Jmenuje se atopický ekzém, potřebuje jinou péči, než jen vhodnou kosmetickou péči a častější výměnu plen. Na rozdíl od dermatitidy a intertriga tato vyrážka svědí. Děti hůře spí, jsou neklidné a chtějí se škrábat.

 

Příčina opruzenin

 

  • mechanické dráždění

 

  • nedostatečná hygiena

 

  • neadekvátně zvolené oblečení

 

  • alergen z dětské kosmetiky, pracího prášku, materiálu, ..

 

Děťátko při ošetřování pláče

 

Prohlédněte si důkladně jeho pokožku. Mohou na ní být pupínky, stroupky či jiné zarudlé mapičky. Při opruzeninách je potřeba dítě častěji přebalovat, pokud se opruzeninka nachází v této oblasti. Ke zklidnění pokožky se používá zinková nebo kalciová mast, možná znáte i Rybilku, Bepanthen či Ondřejovu mast. V případě ekzémů je nutné mít po ruce i kortikosteroidní masti. Ve všech případech dbejte na prevenci a konzultujte stav dítěte s lékařem, je-li to nutné. Doporučují se bylinné koupele se slézem.

 

Z hlediska příčin opruzenin vás napadnou i další opatření, např. výměna dětské kosmetiky, pracího prášku, kojeneckého oblečení,..Dítě se nemusí koupat každý den, ale mázek ze záhybů při přebalování pečlivě odstraňujte.