Odpověď je celkem snadná, ale ne vždy přináší pro rodiče uspokojivé uklidnění. V některém případě se může vyčkat, až ouško samo odlehne, v tom druhém, je zase lepší navštívit lékaře. Záleží na příčině. Dítěti se mohla do ouška dostat voda nebo má zrovna rýmu, tak je celkem logické, že ouško zalehlo. Rozhodující je odlišit zalehlé ouško bez bolesti a s bolestí. Pokud si dítě stěžuje, že ho ouško bolí, raději s ním k lékaři jděte. Zapomeňte na čištění uší a proplachy svépomocí, mohli byste způsobit více škody, než užitku.

 

Zánět zevního zvukovodu nebo středního ucha

Zánět zevního zvukovodu se hodně často vyskytuje v létě. Děti se koupou ve vodě, a to může způsobit neplechu. Když voda vyteče sama, v uchu přestane šumět. Horší je útok bakterií zapříčiňující bolesti, svědění, později i výtok a zhoršený sluch. Zajímavé je, že se u zánětu zvukovodu doporučuje teplý obklad, u zánětu středouší studený. Víte proč? Studený obklad tlumí bolest, ale hlavně zamezuje šíření infekce do hlubších vrstev.

 

Kdyby se jednalo o neléčený zánět středního ucha, dítě by mohlo mít i trvalé následky poruchy sluchu. Je nutné, aby dostalo antibiotika a zánět se vyléčil. Z ouška může a nemusí vytékat sekret, když nevytéká, může se hromadit a vyklenout ušní bubínek. K úlevě dochází až po prasknutí, kdy tekutina vyteče a perforovaný bubínek se zhojí. Nicméně při podezření na zánět středouší je nezbytná lékařská intervence.

 

Prostá rýma

Ucho zaléhá při rýmě i nám dospělým. Zalehnutí ucha vede k poruše funkce Eustachovy trubice, což je u zánětu dýchacích cest poměrně běžné a z hlediska anatomického uložení také logické. V nekomplikovaných případech se s obnovou nosního dýchání upraví i provzdušnění středouší. Pokud ne, je samozřejmě na místě navštívit ORL lékaře. Když se k prosté rýmě přidá horečka, průjem a nevolnost, je to známkou, že tělíčko bojuje s infekcí, což opět znamená cestu k lékaři.